Ofis Çalışanlarını Bekleyen Gelecek

Tasarım dünyasında bir mucize olan Emma, ​​ofis çalışanlarının gelecekteki sağlıklarını mevcut alışkanlıklarından yola çıkarak araştıran bir ofis malzemeleri şirketi olan Fellowes tarafından hazırlanan bir raporun ardından ortaya çıktı. The Work Colleague of The Future (Geleceğin İş Arkadaşı) raporunda Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık’tan 3 bin çalışanın verileri bulunuyor.

Kambur Duruş, Soluk Cilt, Kuru Gözler…

İngiltere merkezli şirket, insan davranışı alanında çalışan bir fütürist olan William Highham ile iş birliği yaparak, doğal ışık olmadan masalarında çalışan insanlara ne tür fiziksel değişiklikler olduğunu verilere dayanarak gösterdi. 20 yıl sonra ofis çalışanlarının durumunu anlatan William Highham, Graham ve Grant ile benzerlikleri olan Emma isimli bir model tasarladı.

Emma modelinde ofis çalışanlarının uzun süre oturmasından dolayı varisli damarlar, uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan dolayı kırmızı ve kuru gözler, tekrarlayan hareketlerden dolayı bileğin şişmesi, yetersiz güneş ışığı nedeniyle solgun bir cilt var. Rapor, çalışanların %90’ının iş nedeniyle sağlık sorunları yaşadığına ve bu nedenle işte kötü performans gösterdiğine dikkat çekti. Emma’nın tüm fiziksel özellikleri ürkütücü görünse de çalışanların yakın gelecekte karşılaşabilecekleri problemler olduğu söylenebilir.

Kısa sürede çözüm üretilemez ise ofis çalışanlarının kaçınılmaz sonu Emma olacaktır…

Raporda, işverenler ve çalışanlar hemen harekete geçmezse gelecekte tüm çalışanların Emma’ya benzeyebileceği vurgulanıyor. William Highham, işyerinden kaynaklanan sağlık sorunlarının kısa sürede çözülmediği takdirde ofisin insanları ciddi şekilde hasta edebileceğini söyledi. “Daha fazla hareket etmek, masa başındaki duruşunuzu düzeltmek gibi iş ve yaşamda büyük değişiklikler yapmazsak ofisimiz bizi hasta edecek. Sonuç olarak sanayi devriminde çalışanlar sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.”

İşverenlerin harekete geçmesi ve daha konforlu bir çalışma alanı sunması kaçınılmazdır. Bunun için ortopedik ofis mobilyaları, ofislerde mutlaka bulunmalıdır. Sıradan sandalye ve çalışma masaları yerine ortopedik çalışma koltuğu ve ofis masaları, çalışanların fizyolojik sağlığı açısından büyük fayda sağlayacaktır. Bu tür çalışmalar ile ofis mobilyalarının sağlık ve konfor açısından büyük fayda sağladığını görmek mümkün. 

İşverenler ya da ofis mimarları bu konuya odaklanmaz ise ve radikal değişiklikler için adımlar atılmaz ise 2040 yılına geldiğimizde Emma gibi fiziksel özelliklere sahip insanları sokakta görme ihtimalimiz oldukça yüksek duruyor.

Başa Dön