Pandemi Sonrası Ofise Dönüş!

Pandemi nedeniyle evlere kapanış birçok alanda insanların hayatını olumsuz şekilde etkilemiş olsa da bundan en çok iş hayatı zarar gördü demek mümkün. Fabrikalar kapandı, üretimler durdu, işletmeler yüklü ödemelere sahip projelerine ara verdi ve dolayısıyla ekonomi ciddi bir kayba uğradı. 

Salgın süresi boyunca iş akışının bir şekilde devam etmesi ve ekonominin canlanması gerektiği için şirketler esnek çalışma şekilleri ile süreci yönetmeye çalıştı. Birçok şirket kendi iş anlayış yapısına en uygun esnek çalışma modeli ile çalışma programını yeniden düzenledi ve sürece en iyi şekilde uyum sağladı. 

Peki, artık bütün dünya esnek çalışma modelleri ile işleri yürütebildiğini gördükten sonra ne olacak? Pandemi sonrası ofise dönüş sürecinde bizleri neler bekliyor olacak?

İşletmeler Teknolojiye Daha Çok Bağlanacak

Aradan bir yılı aşkın bir süre geçti ve salgın henüz kontrol altına alınamadı. Hem şirket hem de çalışanlar teknolojiye ayak uydurmak, iş süreçlerini bireysel olarak iyileştirmek, iletişimi güçlendirmek, verimliliği artırmak zorunda. Teknoloji ile olan bağ o kadar yakın ki, pandemi sonrasında da kopmayacağı kesin. Bu nedenle, bilgisayar donanımı ve uygulama programlarına ilişkin teknik okuryazarlık ve ustalık, çalışan işe alımlarında veya iş tercihlerinde önemli bir kriter olmaya başlayacak.

Çalışma Şekli ve Çalışma Saatlerinde Değişiklik Görülecek  

Salgın sonrası özellikle büyük bir ofisin tüm çalışanları ile devam edemeyeceği öngörülebilir bir gerçektir. Yeni düzenin, işçilerin daha düşük yoğunlukta bir araya gelebileceği şekilde getirilmesi gerekiyor. Bu talebin çalışma yöntemlerinde ve çalışma saatlerinde revizyonlara yol açması bekleniyor. Prosedürlerin home office şeklinde formüle edilebileceği tahmin edilmektedir. Bazı pozisyonlar haftanın belirli günlerinde home office, belirli günlerde ise şirkette çalışabilir. Tüm bu esnek çalışma biçimleri, şirketin iş, iş süreci ve departman uygunluğuna göre önceliklendirilecektir.

İşyerindeki Sosyalleşme Şekli Değişecek

Çalışma tarzı, zaman ve ofis tasarımındaki değişiklikler, iş arkadaşlarının iletişimini ve sosyal düzenini kesinlikle değiştirecektir. Kalabalık yürüyüşler, piknikler, konserler ve konferanslar artık eskisi kadar popüler olmayacak. Bunun yerine daha küçük arkadaş grupları, daha samimi buluşmalar düzenleyecektir.

Seyahatler ve Toplantılar Eskisi Kadar Sık Olmayacak

Covid-19 salgını sırasında uluslararası seyahatlerin büyük çoğunluğu iptal edilmiş, yurt dışı ve yurt içi toplantılar telekonferans, Skype, Google Meet, Zoom gibi çevrimiçi platformlar üzerinden görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilmiştir. İlk başta şirketler bunu bir yıkım olarak görse de zamanla bu gerekliliğin aslında büyük bir kolaylık olduğu anlaşılmıştır. Müşteriler ve iş ortakları ile iş gezileri yerine konferans görüşmeleri şeklinde bir araya gelmek, zaman ve maliyet açısından oldukça ekonomik ve pratiktir. Bu nedenle salgın bittikten sonra işe dönüşle birlikte yurt dışı seyahatlerinin artık eskisi kadar sık ​​olmayacağı ve hatta şirket içinde yapılan toplantıların bile online olmak için ilk tercih olacağı düşünülüyor.

Başa Dön