İşletmeniz Dijital Çağa Hazır mı?

İşletmenizin dijital çağa ne kadar yakın olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Dahili fonksiyonlarınız ve müşterilerinizin işletmeniz hakkında ne düşündükleri dahil olmak üzere iş veya hizmet alanınızda gerekli dijitalleşmeyi sağlayabiliyor musunuz? Dijital dönüşüme nasıl hazırlanıyorsunuz? Geleceğe ne kadar hazırsınız? Daha da önemlisi, işinizi geleceğe taşıyabilir misiniz? Dijital dönüşüme direnenlerin değil ayak uyduranların, hatta bu dönüşüme öncülük edenlerin, başka bir pencere açabilenlerin bir adım daha atabileceğini bilerek.

Şirketler dijital olarak geleceğe nasıl hazırlanabilir? Bu sorunun kesin bir cevabı yok çünkü dijital dünya her gün güncelleniyor ve gelişiyor. Ayrıca her iş de farklıdır. Bazı şirketler yazılım ve programları güncellemiş olsa da, bazı şirketler için daha kullanıcı odaklı geliştirme önemlidir.

Bugün, küresel salgın nedeniyle insanlar dijitalleşme ihtiyacını daha iyi anlıyor. Ancak dijitalleşme kaçınılmaz bir geçiş etkinliği değil, geleceğin kurumsal altyapısının kurulmasında önemli bir adımdır.

Bireylerin dijitalleşme hızına ayak uydurması ne kadar hızlı ve kolay, tam tersine işletmede bu süreç yavaş ve zordur. Tamamen dijital olan global şirketlerin oranı ise %7. Tabii ki, tek başına dönmenin kolaylığı, tek başına hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Bir işletmenin kendi dijital dönüşümü çok kritik ve zahmetli bir süreci içerir. İşletmelerin dijital dönüşümünde insan faktörü, iş kollarının çeşitliliği ve teknik altyapı olmak üzere üç farklı faktör bulunmaktadır.

Dijital dönüşüme başlamayı düşünen şirketlerin öncelikle bu işin gerekliliğini anlaması gerekiyor. İnsanların iş hayatlarında yaşayacakları köklü değişiklikler elbette alışkanlıklarından dolayı zor olacaktır. Dijital dönüşümün kolay olacağını söylemek mümkün değil. Elbette sancılı bir süreç olacak ama gerekli. Kabul etmeden bu işe başlamak işinizi daha da zorlaştıracaktır. Gelecekte çalışma şekli dijitalleşmeye bağlı olacak, geleceğin varoluş yolu buradan geçecektir. Bu nedenle dijital dönüşüm kademeli bir ilerleme gerektiriyor.

Dijitalleşmeye başlarken atılması gereken en kolay adım, donanım ve ağ altyapısını hazırlamaktır. Bundan sonraki adım ise biraz zor olan teknik iş süreçleri ile insanları buluşturmak olacak. Bu iki adım, iş dönüşümünüzde en önemli atılım olacak. İnsan, iş ve teknoloji üçgeninde çalışmaya başladığınızda, dijital çağın yeteneklerini geliştirmek gerekiyor.

İki yıl önce uzaktan eğitim yapan hiçbir eğitim kurumu yoktu; pandemi sonrasında eğitim departmanının öğrencilerin gerçek zamanlı çevrimiçi derslere erişmesini, video kaydı, ders içeriği depolama ve izlemesini sağlayan dijital sistemlere yatırım yapmaya başladığı söyleniyor… Benzer şekilde, pandemi nedeniyle seyahat sektörü, arama sürecinde yüz yüze teması azaltmak için dijital ve temassız hizmetlere yöneldi. Hatta önemli iş toplantıları bir araya gelmek yerine dijital platformlarda yapılmaya başlandı. Bulut teknolojisine olan talep ve ağ güvenliğine olan talep arttı. Bu zorlu koşullar oluşmadan önce kendini yenilemek isteyenler şimdiden hazırlanmaya başlamalı ve dijitalleşmeye hazır olmalıdır.

Başa Dön