Ofiste İyi Bir Gün Geçirmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Ofiste İyi Bir Gün Geçirmenize Yardımcı Olacak İpuçları

Hepimiz ofiste verimli bir gün geçirmenin yollarını ararız. İçinde bulunduğumuz bu çağda ise dikkatimizi koruyabilmemiz başlı başına bir yetkinlik. İşte şimdi sizinle bir “homo distractus” (dikkati dağınık insanlık) olarak dikkatimizi koruyarak daha verimli bir iş hayatı geçirmenin yollarını paylaşacağız.

Ofiste iyi bir gün geçirmenin temel kurallarını bilmek, ofis ortamında oluşan pek çok dezavantajlı durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu uygulamaya konulduğunda hem iş performansı artar hem de yapılan işlerden daha fazla keyif alınabilir. 

  • Güne erken başlayın.

Ofiste verimli bir gün geçirmenin ilk adımları aslında ofise varmadan başlar. Güne erken başlamak, bilişsel yeteneklerinizi daha aktif kullanmanızı sağlar. İş hayatında başarıyı yakalamış tüm üst düzey yöneticilerin ortak noktaları güne erken başlamaktır. Güne erken başlayan kişiler gün içerisinde zamanlarını daha etkili ve verimli kullanırlar.

  • Plan yapın.

Karar mekanizmamız da tıpkı bir kas gibidir. Uzun süre kullanmamız halinde yorulur ve hatalı kararlar vermeye başlar. Yapacağımız işleri ne kadar önceden planlarsak, karar mekanizmamızı o kadar önemli kararlar için korumuş oluruz. Steve Jobs’un her gün aynı kıyafetleri giymesi, Mark Zuckenberg’in önünde o an ne varsa onu yemesi de bu yüzdendir. Anlamı ise karar mekanizmalarını gereksiz yere yormak istemezler. Gün içerisinde yapacağınız işleri önceden bilirseniz zamanınızı daha verimli ve etkin kullanırsınız ayrıca telaş ve yoğunluk arasında karar iş önceliklerine karar vermek zorunda olmadığınız için önemli işlerde daha az yanıltıcı kararlar alırsınız.

  • İşe erken gidin.

İşe erken gitmek sizi sadece trafik stresinden uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda ofis arkadaşlarınızdan daha önce ofis ortamına adapte olmanızı sağlar. İş arkadaşlarınız gelene kadar gününüzü planlayabilir, günün ilk kahvesini yudumlayabilirsiniz. İşe herkesten önce gitmek tüm başarılı insanların ortak bir özelliğidir.

  • Zor işleri ertelemeyin.

Ofiste verimsiz bir gün geçirmek için yapmanız gereken basittir. Sadece zor işleri erteleyin! Ertelediğiniz işler siz erteledikçe çözümsüz kalacak ve birikecektir. Zor işlerle sabahın erken saatlerinde zihniniz daha berrak ve motiveyken baş etmek daha kolay olacaktır. Günün her saati zihniniz aynı bilişsel verimliliği sağlamayacaktır.

  • Dengeli şekilde kahve tüketin.

Kafein, uyku getiren beyin kimyasalı olarak da bilinen adenozini geçici olarak engeller. Bu da uyuşukluğu üzerinden atmayı kolaylaştırır. Sabahları içilen güzel bir kahve, zihinsel olarak daha güçlü olmanızı ve fiziksel performansınızı artırmanızı sağlar. Kafeinin aynı zamanda odaklanmayı arttırdığına dair birçok araştırma bulunmaktadır.

  • Sağlıklı beslenin.

Doğru beslenmenin çalışma performansını yükselttiği artık inkar edilemez bir gerçek. Taze organik bir elma, tam bir zihin yakıtı olan ceviz ya da yaban mersiniyle zenginleştirilmiş besleyici bir kahvaltılık gevrek. Bunlar son derece sağlıklı besinler olmalarının yanı sıra vücudumuzu ve zihnimizi en iyi performansı elde edebileceğimiz seviyeye getirmeye yardımcı oluyor. Özellikle yüksek karbonhidratlı beslenmeden kaçının çünkü böyle bir beslenme şekli insülininizi düzensiz yükseltecektir bu da size açlık, yorgunluk ve sinir olarak geri dönecektir.

  • Kısa molalar verin.

Spor salonlarında vakit geçiren herkesin çok iyi bildiği gibi set aralarında yeterli süre dinlenmek sizi bir sonraki sete daha iyi hazırlar. Bu durum beyin kaslarımız için de geçerli. Beynimiz yoğun bir çalışmanın ardından mutlaka ara vermeye ihtiyaç duyar. Bu dinlenmekten ziyade daha iyi algılayabilmek ve sınıflandırabilmek için yarar sağlar.

  • Ofisinizi düzenli ve temiz tutun.

Dağınık ofis ortamı başta dikkat dağınıklığı ve motivasyon kaybı gibi pek çok soruna yol açar. Çalışırken dikkatinizi dağıtan her şey işinize yoğunlaşmanızı engeller ve bu da iş yükünüzü arttırır. Ayrıca dağınık ortamlarda yapılan işler öfke ve stres kontrolünü de düşürür. Yapılan araştırmalara göre ofis ortamı dağınık yöneticilerin çalışanları üzerindeki gücü daha azdır. Çalışmaya başlamadan önce yapacağınız kısa bir temizlik gününüzü bütün bu olumsuzluklardan koruyacaktır.

Başa Dön