Evinizin Bir Bölümünü Ofise Çevirmek için İpuçları

Evinizin Bir Bölümünü Ofise Çevirmek için İpuçları

Home Office kavramı yıllardır hayatımızda olsa bile, korona virüsün hayatımıza girmesinin ardından bu kavram çok daha yaygın kullanılır hale geldi. Evden çalışmaya başlanılan bu süreçte yemek masası, tezgah, evde bulunan herhangi bir koltuk veya sehpa gibi nesneler dahi çalışma alanı haline geldi. Her gün evden çıkarak ulaştığımız ofisimizdeki ofis mobilyalarımızın olduğu ortamlarımızdan, evden çıkmamıza gerek kalmadan ulaştığımız bir ofis yarattık kendimize.

Dolayısıyla ofis ortamında çalışmaya alışan kişiler için evden çalışmayı verimli hale getirmek ve bunun için de bir çalışma ortamı yaratmak bir zorunluluk haline geldi. Evinizin bir bölümünü ofise çevirmek ve kendinize daha verimli bir çalışma alanı sağlamak adına birkaç ipucunu sizlere sunmaya karar verdik.

  • Çalışma ortamı olarak belirleyeceğiniz alanda televizyon gibi dikkat dağınıklığı yaratabilecek unsurlar olmadığı durumlarda işinize çok daha kolay odaklanabilirsiniz.
  • Bel, boyun, sırt ve göz ağrısı gibi durumlarla karşılaşmamak için oturuş şeklinize dikkat etmekte oldukça fayda var. Ağrıların önüne geçmek için de koltuk, sehpa ya da kucağınızda bilgisayar kullanmayınız. 
  • Evinizin bir kısmını ofise çevireceğiniz için evinize uygun bir ofis mobilyası tercihinde bulunmak sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Çalışma koltuğu ve çalışma masası edinmek iyi bir tercihtir.
  • Masa ölçüleri ayarlayacağınız bölümdeki alana göre göre değişiklik gösterse de minimum 120×60 cm ölçülerinde olması uygun olacaktır. Bu, masa üzerindeki kargaşayı yaratmamak için oldukça önemlidir.
  • Çalışma koltuğu olarak ortopedik çalışma koltuğu tercih etmek hem verimliliğinizin artması hem de sağlığınız açısından oldukça iyi olacaktır. Ortopedik çalışma koltuğunuzun bel desteğini kendinize uygun ayarlayabilir, dik oturduğunuzda ayağınız tam yere basmasını sağlayacağınız yüksekliğe getirebilirsiniz. Böylece sırt ve bel kasılmalarının önüne geçebilirsiniz.
  • Evde bulunan yemek masası ve sandalyelerin yüksekliklerinin ofis mobilyaları ile aynı olma ihtimali mümkün değildir çünkü her ikisinin de işlevi ve kullanım süresi farklı olduğu için ona göre tasarlanmışlardır. Dolayısıyla normal bir sandalyeyi yemek masasıyla birlikte kullanmanız da kollarınızda veya belinizde baskı hissetmenize neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek içinse alçalıp yükselebilen bir ortopedik çalışma koltuğa sahip olarak, dilediğiniz masada kendinize çalışma alanı yaratabilirsiniz.
  • Verimli bir çalışma ortamı sağlamanın en önemli noktalarından biri de aydınlatmadır. Ofis olarak belirleyeceğiniz alanın mümkün olduğunca gün ışığı almasına dikkat etmelisiniz. Gün ışığı yeterli değilse dahi göz yormayan ve çalışma alanını yeterli şekilde aydınlatacak aydınlatmalar seçebilirsiniz.
  • Çalışma alanı olarak belirleyeceğiniz alanın yakınında muhakkak bir cam bulunmalıdır. Ortamın sık sık havalandırılması ve gereken oksijenin içeriye girmesi çalışma verimliliği açısından etkili olacaktır.
Başa Dön