Sade, Modern ve Renkli: Paylaşımlı Ofisler

Paylaşımlı ofis kavramı ilk olarak 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılmıştır. İlk yıllarda sadece serbest çalışanlar ve girişimciler için çekici olsa da, son yıllarda oldukça ilgi çekici hale gelmiştir. Tek bir çalışma alanından (departmanlara ayrılmış) ortak bir ofise geçişin toplum bilincini artırması, işbirliğini güçlendirmesi ve sosyal ilişkileri güçlendirmesi bekleniyor.

Sabit ofis giderleri ile uğraşmak ve zaman kaybı yaşamak istemeyenler için paylaşımlı ofis de bir diğer seçenek. Kişilerin veya ekiplerin çalışmasına olanak sağlayan paylaşımlı ofis, kullanım amacına ve kişi sayısına göre esnek bir tasarım anlayışına sahiptir. Bu, daha fazla işlevsellik, konfor ve modüler ofis mobilyalarının kullanımını getiriyor.

Ofiste çalışmak, verimliliği ve üretkenliği artırmak ve dolayısıyla iş hayatında başarılı olmak için çok önemlidir. Bu nedenle ofis tasarımında kullanılan renk seçimi, ortak kullanım alanları, toplantı odaları, ofis mobilyaları veya yeşil alanlar gibi tasarım öğeleri dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobilite her geçen gün artıyor. Bu noktada teknoloji her şeyin anahtarı haline geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, daha hızlı Wi-Fi bağlantılarının yanı sıra ergonomik mobilyalar (ayakta çalışma masası gibi) artık paylaşımlı ofis kullanıcıları için en çok istenen özelliklerden biri.

Bu da bize gösteriyor ki, çok sayıda farklı kullanıcıya ve değişen ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen ofisler, konferans masaları ve ergonomik mobilyalar günümüzün ortak ofislerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Çalışanlar artık firmanın yıllardır duvarlarında gördüğü monoton, tek renk yerine, yaratıcılığa ilham verebilecek soyut desenlere ve geometrik formlara sahip bir ofisi tercih ediyor. Bu özellikler ve uygun mobilyalar, paylaşımlı ofis tasarımında ilk tercihtir ve son yıllarda bireysel çalışanlar ve büyük şirketler için popüler bir çalışma alanı haline gelmiştir.

Kullanıcıların beklentilerini göz önünde bulundurarak, paylaşımlı ofiste alanı geleneksel mobilyalarla değiştirebilir. Modüler, pratik, renkli puflar veya konforlu oturabileceğiniz yeni nesil ofis tasarım çizgileriyle aydınlık oturma odaları ve bunların arasında sade ve modern ofis koltukları ilk tercihtir.

Geleneksel ofislere mekan denir ve bugüne kadar sağlık nadiren çalışanların işlevinden daha önemlidir. Yeni ofis trendleri hızla değişmeye başlasa da, iyi ofis ergonomisini teşvik etmeye odaklanan paylaşımlı ofislerin giderek artacağını söyleyebiliriz.

Başa Dön