Evinizi Ofise Dönüştürebilirsiniz

Evinizi Ofise Dönüştürebilirsiniz

Home Office tabiri yıllardır hayatımızda olsa bile, korona virüsün hayatımıza girmesinin ardından çok daha yaygın bir biçimde kullanılır hale geldi. Evden çalışmaya başlanılan bu süreçte birçok nesne çalışma alanı haline geldi. Her gün evden çıkarak ulaşılan ofisteki ofis mobilyalarının olduğu ortamlardan, evden çıkılmaya gerek kalmadan ulaşılan bir ofis yaratmış olduk.

Dolayısıyla ofis ortamında çalışmaya alışan kişiler için evden çalışmayı verimli hale getirmek ve bunun için de bir çalışma ortamı yaratmak bir zorunluluk haline geldi. Evinizin bir bölümünü ofise çevirmek ve kendinize daha verimli bir çalışma alanı sağlamak için sizlere birkaç öneri vereceğiz.

Sabah Ritüeli Oluşturun

Sabahları evden iş yerine gitmek aslında birkaç adımla gerçekleşiyor. Yataktan kalkıp çalışma masasına gitmek veya yataktan hiç çıkmadan dizüstü bilgisayarı açmak… Bunu bir alışkanlık haline getirmek yerine bir kahve demlemek, güzel bir kahvaltı yapmak gibi farklı eylemler ile güne başlayabilirsiniz. Böylelikle işe başlama ile uyanma anınızın arasını açabilirsiniz. İşe gitmek için ortalama 1 saat yolculuk yapmadığınız için bu süreyi nasıl değerlendireceğiniz tamamen sizin elinizde.

Gerçekçi Günlük Hedefler Belirleyin

Sabah güne başlarken insan bir güne her şeyi sığdırabileceğini hissediyor, bu normal. Hem rutin ev işlerini hem de çalıştığı şirketteki günlük işlerini yapabileceği hissine kapılıyor ve aslına bakarsanız bu da normal. Çünkü sabah dinç zihin, program için her an dinç kalacağını düşünerek çalışıyor. Ancak saatler geçtikçe beden ve zihin yoruluyor ve verimlilik azalıyor. Bu nedenle de her gün, o gün tamamlanmak istenen görevleri gerçekçi düşünerek belirlemek ve çalışırken mola vermeyi, dinlenmeyi unutmamak üretkenliği olumlu etkileyecektir.

Görüntülü Ekip Toplantısı Yapın

Ekip olarak sürekli olarak diğerinin ne yaptığından haberdar olmamıza gerek olmasa da kimin ne durumda olduğunu bilmek veya bir araya gelerek bir toplantı düzenlemek için de alternatif yazılımlar mevcut. Bu toplantıları belirli uygulamalar üzerinden yapmanız da mümkün. Böylelikle her seferinde link beklemez, toplantı almaya karar verdiğinizde direkt olarak giriş yapabilirsiniz.

Çalışma Alanınızı Ev Alanınızdan Ayırın

Evden çalışmak denildiğinde tüm günü aynı yerde oturarak geçirebileceğiniz fikri de geliyor akla. Ancak eviniz iş yeriniz de olsa bu iki mekanın aynı yer olmasına gerek yok. Kendinize ayrı bir çalışma alanı yaratarak ev ile işinizi ayırabilirsiniz. İşinizle ilgili günlük görevlerinizi tamamladığınızda o noktadan ayrılıp farklı bir yere geçmek ruh halinizi de değiştirebilir. Sürekli olarak aynı yerde olmanın fiziksel ve zihinsel yorgunluğu bir tarafta işin ve özel yaşamın birbirini ayırmak için de etkili bir yol.

Başa Dön