Vücut Direncini Yüksek Tutacak Şifalı Çaylar

Vücut Direncini Yüksek Tutacak Şifalı Çaylar

Şifalı çaylar, bağışıklığınızı güçlendirerek hayatınızı daha sağlıklı bir biçimde yaşamanıza yardımcı olabilir. Birçok bitkiden elde edilebilen şifalı çaylar stresle baş etmenizi sağlar, vücudunuzu toksinlerden arındırır ve hatta hücrelerinizi okside olmaktan koruyarak daha genç kalmanıza yardımcı olur. Sizler için bu yazımızda bir fincan sıcak çay demleyebileceğiniz bitkileri ele aldık ve en yaygın olarak tüketilenleri sizler için derledik.

Doğal çaylar kendi çeşitlerine göre farklı faydalara sahiplerdir. Aynı zamanda doğal çayların birçok bilimsel araştırmalar sonucunda günümüzde var olan belirli hastalıklar üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bitkisel çaylar eğer düzenli olarak belirli ölçülerde tüketilirse vücut direncini artırır, bağışıklık sistemini geliştirir. Dolayısıyla insanların hastalığa yakalanma oranları ciddi şekilde düşecektir. Bunun yanı sıra daha verimli çalışmak, daha sağlıklı olmak ve gün içerisinde daha aktif olmak, şifalı çaylar ile mümkün olabilmektedir.

Yeşil Çay 

Yeşil çay oldukça güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini desteklemeye, kan şekerini dengelemeye, kolesterol seviyesini düşürmeye ve fazla ödemin atılmasına yardımcı olur. Saymakla bitmeyen faydalarının yanında içeriğindeki epigallokateşin gallat sayesinde metabolik hızı da artırır. Bu nedenle yeşil çay sıklıkla zayıflama amaçlı tercih edilir. Yeşil çayın etkili özelliklerinden yararlanmak için günde iki fincan yeşil çay ile ara öğünlerinize sağlık katabilirsiniz. Ancak içerisinde kafein bulunması nedeniyle hipertansiyonu olan kişiler yeşil çayı günde bir fincandan fazla tüketmemelidir.

Kuşburnu Çayı 

Doğada yabani gül bitkisinin meyvesi olan kuşburnunun en önemli özelliklerinden birisi C vitamini ve antioksidan deposu olmasıdır. Kuşburnunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücut direncini artırdığı bilinmektedir. C vitaminin yanı sıra tanen, pektin, karoten, meyve asitleri, A, B1, B2, K vitaminleri bakımından da oldukça zengin olan kuşburnu çayı, toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Kekik Çayı 

Kekik çayının vücuda sağladığı direnç birçok kişi tarafından dile getirilmiştir. Hazımsızlık, öksürük ve soğuk algınlığı gibi birçok rahatsızlığa da fayda gösterdiği bilinen kekik çayının tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı bazen olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan ve ilaç kullanan kişiler kekik çayını uzman kontrolünde tüketmelidirler.

Adaçayı 

Yumuşak bir içimi olan ve strese iyi gelerek sakinleşmeye yardımcı olan adaçayı, doğal bir antioksidan kaynağıdır. Vücut direncini en çok artıran şifalı çay olarak bilinen adaçayı vücudunuzda var olan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olmaktadır. Karaciğeri temizlemeye ve safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur.

Zencefil Çayı

Soğuk havaların tekrar gelmesiyle birlikte kat kat giyinseniz de bir türlü ısınamıyorsanız hemen bir bardak zencefil çayı demleyin. Antioksidanlar yönünden çok zengin olan zencefil vücut direncini artırır ve kan dolaşımını hızlandırarak vücudun ısınmasına yardımcı olur. Zencefil tadı ağır gelirse bir kaşık bal ile tatlandırabilirsiniz.

Başa Dön