Çalışma Koltuğumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çalışma Koltuğumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Oturarak çalışanların, fiziksel güce dayalı işler yapanlara oranla daha fazla bel ağrısı riskine sahip olduğunu biliyoruz. Pandemi sürecinin uzaması sebebiyle birçok firma yeniden evden çalışma modeline geçiş yaptığı bu dönemde uzun süre oturmamaya özen göstermemiz çok önemli. Fakat evden çalışma sürecinde çalışanlarının insani haklarına saygılı olan kurumsal firmalar olduğu kadar, çalışanlarının özel hayatını önemsemeyen ve uygunsuz saatlere toplantılar koyan, e-posta ve aramaların kesilmediği firmalar da mevcut. 

Eğer evden çalışma sürecinde çalışma saatleri uzayanlardansanız çalışma koltuğunuzu bunu göz önünde bulundurarak seçmenizde fayda var. Sağlık her şeyden önce gelir. Biz de size bu seçiminizde yardımcı olacak ipuçları hazırladık.

  • Koltuğun sırt kısmı bel boşluğunuzu desteklemeli.

Anatomimiz uzun süre oturmaya uygun olmadığı için, sırt kısmını ve bel boşluğunu destekleyen bir koltuk almak bel ağrısı riskini azaltacaktır. Bu desteğin vücut ölçülerinize göre ayarlanabilir olması önemlidir. Koltuğunuzu seçerken sırt kısmı hava alan, eğimi ayarlanabilen bir model seçmeye çalışın.

  • Kol desteği vücut ölçülerinize uygun olmalı.

Hepimizin vücut ölçüleri farklı olduğu için, çalışma koltuğu kişisel bir üründür. Bunu göz önünde bulundurarak kol uzunluğunuza uygun bir çalışma koltuğu seçebilirsiniz. Kol yüksekliği, uzunluğu ayarlanabilir bir koltuk seçerseniz, koltuğunuz çalışma şeklinize ve duruşunuza göre uygun şekilde kullanabilir ve daha sağlıklı bir çalışma deneyimi elde etmiş olursunuz. 

  • Sabit koltuk yerine dönebilen bir koltuk tercih edin.

Sabit bir koltukta dönme hareketi yaparken vücudunuzu döndürmeniz gerekir. Ters bir hareket sağlığınıza zarar verebilir. Dönebilen bir koltuk tercih etmeniz vücudunuzu zorlamadan hareket etme imkanı sunacaktır.

  • Yüksekliği ayarlanabilir bir koltuk seçin.

Koltuğa oturduğunuz zaman ayaklarınızın yere tam basıyor olması önemli. Dizleriniz koltuğa temas etmeli ve dizden yukarısı da yere paralel konumda olmalı. Bu yüzden oturduğunuz alanın genişliğinin ve uzunluğunun size uygun olması da gerekiyor. Yüksekliği ayarlanabilir bir koltuk farklı oturma pozisyonlarında en sağlıklı sonucu verecektir.

  • Koltuğun tekerleklerinin dengeyi koruyacak uygunlukta olmasına dikkat edin.

Hareket esnasında düşmenize sebep olmayacak, ağırlığınızı eşit dağıtabilecek şekilde konumlandırılmış ve bu duruma uygun büyüklükteki tekerlekleri tercih etmelisiniz. 

Özetle, mümkün olduğunca kişiselleştirilebilir, parçaları hareket edebilen ve ayarlanabilen bir koltuk tercih edin. Parçaların hareketinin aşınmaya yol açabileceğini de göz önünde bulundurarak kaliteli malzemeden üretilmiş bir ürün tercih ederseniz kullanım süreniz daha uzun olacak ve bu daha ekonomik olacaktır.

Başa Dön