Covid19 aşılarından hangileri onaylandı?

Covid19 aşılarından hangileri onaylandı?

Ülkemize geldiği, 2020 Mart ayından beri yaşamımızı birçok yönden olumsuz etkileyen corona virüs salgınının ikinci dalgası ile vaka sayıları tekrar artışa geçti.

En yaygın semptomları; ateş, kuru öksürük ve yorgunluk olan virüs, bulaştığı kişiye göre farklı semptomlar da gösterebiliyor. Bu tahmin edilemezlik içerisinde hepimizin ısrarla yapmaya devam etmesi gereken en önemli şey: maskeleri takmak. 

Olabildiğince evimizde kalarak, evimizden çıkmak zorunda olduğumuz durumlarda sosyal mesafeye ve maske kullanımına özen göstererek kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten koruyabiliriz. Peki bu durum ne zamana kadar devam edecek? Aşıların geliştirilme süreci nasıl ilerliyor?

NY Times’ın sitesinde aşılarını durumunu gün gün takip eden bir sayaç bulunuyor. Buradaki bilgiye göre 1 aşı denemelerden sonra iptal edilmiş, 2 aşı ise onaylanmış. 3. Aşamada on beş, 2. Aşamada on yedi, 1. Aşamada ise kırk aşı bulunuyor. Birçok ülke belirli aşamaları geçmiş ve güvenilirliği kanıtlanmış aşılar için acil durumlara özel bazı onaylar verirken, Çin ve Rusya bazı aşıları henüz 3. aşamaya geçmeden onaylamış bulunuyor ve bu otoriteler tarafından çok tehlikeli bir durum olarak dile getiriliyor. Gelin birlikte bazı aşıları inceleyelim.

  • Pfizer Biontech

Şimdiden birkaç ülkede onaylanan aşıyı, bizler CEO’su Uğur Şahin ile tanıdık. %95 etkili olduğu rapor edilen aşının, 3 hafta aralık ile iki doz halinde kasa enjekte olarak yapılması planlanıyor. Fakat ilk verilere göre Biontech’in CEO’su Uğur Şahin, aşının ilk dozdan itibaren etkili olduğunu belirtliyor. Bu durum ilerleyen zamanlarda farklı bir dojaz planlamasına evrilebilir.

  •  BBIBP-CorV

Sinopharm isimli bir Çin firması tarafından üretilen bu aşı da onaylanan bir diğer aşı. Onaylandı kelimesi, tüm dünyada onaylandığı anlamına gelmiyor. Biontech Birleşik Krallık, Kanada, Meksika ve Bahreyn’de onaylandı. BBIBP-CorV ise şimdilik Birleşik Arap Emirliklerince onaylandı. %86 etliki olduğu rapor edilen bu aşı da tıpkı diğeri gibi 3 hafta ara ile iki doz olacak şekilde kasa enjekte edilerek uygulanıyor.

Bu iki aşı dışında, Çin ve Rusya’nın henüz 3. aşamada olmasına rağmen kullanmaya başladığı aşılar olduğuna değinmiştik. Ülkemize gelmesine karar verilen aşı da 2. Sırada gördüğünüz, şimdilik Birleşik Arap Emirlikleri tarafından onaylanmış olan aşı. Aşı konusundaki çekincelerimizi ve sorularımızı alanın uzmanı kişilere danışıp bir karara varmak ve spekülasyonlarla zihnimizi meşgul etmeden sağlığımızı korumaya dikkat etmek, şu aşamada yapabileceğimiz en faydalı davranış olacaktır. 

Lütfen Covid19 hakkındaki sorularınızı doktorunuza iletin ve başka kaynaklardan gelen gerçekliği belirsiz bilgilere itibar etmeyin.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

Başa Dön