Üretkenliği Arttıracak Ofis Tasarım Önerileri

Üretkenliği Arttıracak Ofis Tasarım Önerileri

Hayatımızın önemli bir kısmını ofiste geçirdiğimizden, yaşamımıza en çok etki eden mekan ofistir. İşverenler, ofislerinin iç mekan tasarımlarına yapacakları küçük bir yatırımla, verimi kat kat arttırabilirler. Ofis duvarlarının renginden, çalışma alanının aldığı ışık miktarına kadar birçok etkenin çalışanların verimine olan etkisi hakkında yapılmış çalışmalar var. Bunlardan birine internette kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Sizler için çalışanların verimini arttırmaya yönelik, iç mekan tasarımına dair bazı ipuçları derledik.

  • Çalışma alanının bol ışık almasına özen gösterin.

Çalışma alanının bol doğal ışık alması çalışanların daha iyi odaklanabilmesini sağlar. Bu yüzden ofisinizin camlarının mümkün olduğunca büyük olması hem çalışanlarınıza motive edici bir çalışma ortamı sunmanızı, hem de gereksiz elektrik tüketimini sınırlandırmanızı sağlayacaktır.

  • Minimalist iç mekan tasarımlarından ilham alın.

Olabildiğince sade, ferah ve zarif detaylarla desteklemiş bir ofis ortamı yaratmaya çalışın. Minimalist ortamlar zihin açıcı bir etki yaratır. Böylece işler yoğunlaştığında bile çalışanlar ofis binası içindeki karmaşada kaybolmak yerine, minimalist tasarımınızın sakinliği sayesinde odaklanma becerilerini koruyabileceklerdir. Bunun için birbiri ile uyumlu, karmaşık olmayan bir renk paleti tercih edin. Çalışma alanlarını geniş ve ferah hale getirin. Açık renklere ağırlık vermeye özen gösterin.

  • Renklerin anlamlarını bilin ve departmanlara uygun renk seçin.

Mavimsi renkler zihni dinginleştirip düşünme becerisini harekete geçirirken, sarı hayal gücünü tetikler. Yeşil rahatlama hissi yaratır. Bu bilgiler araştırmaların bize söylediği ortalama sonuçlar, fakat bu durum kişisel olarak farklılık gösterebilir. Ofis çalışanlarınız arasında yapacağınız küçük bir araştırma ile renklerin çalışanlarınıza ne ifade ettiğini anlayabilirsiniz. Böylece departmanlarınızın çalışma sürecine destek olacak renkler kullanabilirsiniz.

  • Ofis kokusunu doğru seçin.

Kokuların insan psikolojisi üzerindeki etkisi yüzyıllardır incelenen bir konu. Bazı kokular bizi rahatlatıp uykumuzu getirir. Bazı kokular enerjik hissetmemizi sağlar. Kokular hakkında biraz bilgi edinerek, ofisiniz için en uygun kokuyu seçebilirsiniz.

  • Duvarlara sade ve zarif motivasyon sözleri asın.

Motivasyon düştüğünde, enerji azaldığında geri toplayabilmenin en etkili yollarından birisidir ilham verici bir söz görmek. Ofis çalışanlarınızın önem verdiği, idol olarak gördüğü kişilerin ilham verici sözleri ofis duvarlarında hayat bulabilir. Herkese iyi gelecek bu uygulamayı çok uygun fiyata elde edebilirsiniz.

  • Rahatlama alanı yaratın.

İşler yoğun ve gergin bir hal aldığı zamanlar için ferah ve sakin bir sığınak yaratın. Ofis çalışanlarının öğle aralarında rahatlayabileceği bir alan firmanızın verimini fazlasıyla etkileyecektir. Bu alana insanların başardığı zaman kendilerini yeterli hissetmelerine destek olacak oyunlar ve aktiviteler koyabilirsiniz. Öğleden sonraya yorgunlukla değil de kendine güvenle başlayan insanlarla dolu bir ofis başarılı olacaktır.

Başa Dön