Evden çalışırken motivasyonumu nasıl arttırabilirim?

Evden çalışırken motivasyonumu nasıl arttırabilirim?

Çoğu serbest zamanlı çalışanın aşina olduğu, fakat pandemi dönemiyle birlikte birçok ofis çalışanının da tanıştığı bir deneyim: Uzun süre evden çalışmak. Öğrenciler ve çalışanların bu dönemde yaşadığı en büyük sorunların başında odaklanmakta zorlanmak ve motivasyon kaybı geliyor. Normalde çok daha kısa sürede yaptığınız bir işi tamamlamakta zorlanıyor, toplantılarda kendinizi başka yerlere dalmış buluyor ve bir şeyler yapmayadair isteğinizde azalma gözlemliyorsanız; motivasyonunuzu yükseltmek için size önerilerimiz var

  • Pijama ile çalışmayın, çalışmak için giyinin.

Moda psikolokluğu diye bir meslek olduğunu biliyor muydunuz? Kıyafetlerin ve renklerin bizim için sembolik anlamları var. Beynimiz belirli kıyafetleri, belirli mesajlarla ilişkilendiriyor. Örneğin; pijama uyumak için, smokin şık bir davet için. Beynimizin bu eğilimlerinin farkında olduğumuzda motivasyonumuzu kontrol etmek kolaylaşıyor. Sabah kalktığınız zaman güne pijama ile devam etmek yerine kendinize bir ‘çalışma kıyafeti’ belirleyebilir ve çalışırken bu kıyafetle oturabilirsiniz. Bir süre sonra beyniniz bu kıyafeti giyince çalışma zamanının geldiğini anlayacak ve duygularınızı çalışmaya uygun şekilde düzenleyecektir.

  • Uyuduğunuz yerde çalışmayın.

Bir stüdyo dairede yaşıyorsanız ve yatak odanızda çalışmak zorundaysanız bile kendinize özel bir çalışma alanı belirleyin. Aynı kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekmesinin arkasında yatan sebep gibi, mekan da değiştirmeniz gerekiyor. Yattığınız yer, beyniniz için uyuma alanı olarak kodlanıyor. Uyanık kalmak ve odaklanabilmek istiyorsanız çalışma alışkanlığınızı ritüelleştirme aşamasında mekan seçiminize dikkat etmelisiniz.

  • Hareket Edin.

Bir sabah sporu rutini günü zinde geçirmenize destek olacaktır. Bunu yapamıyorsanız bile odaklanma gücünüzü kaybettiğinizi hissettiğiniz an küçük bir ara verip hareket etmeye özen gösterin. Esneme, zıplama gibi hareketler vücudunuzda kan akışını sağlayacak ve modunuzu yükseltecektir.

  • Nefes alın.

Çalıştığınız ortamda yeterli oksijen olmasına özen gösterin. Evinizi iyi havalandırın. Fırsatınız varsa uzun ya da kısa bir yürüyüşe çıkın. Bu sayede vücudunuzdaki oksijen sirkülasyonu sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

  • Sağlıklı beslenmeye ve bol su içmeye özen gösterin.

Vücudu susuz bırakmak ve sağlıksız beslenmek karar alma ve odaklanma mekanizmalarını da olumsuz etkileyecektir. Düzenli sebze, meyve tüketmeye ve gün içinde bol su içmeye özen göstermeniz, dinç kalmanızı sağlayacaktır.

  • Yatmadan önce gününüzü planlayın.

Böylece gün içinde almanız gereken karar sayısı azalır. Zihniniz rahat eder. Gününüzü planlarken uzun boş vakitler bırakmamaya özen gösterin. Böylece kendinizi işinizi askıya almış bir şekilde film izlerken ya da dalıp gitmiş halde bulmazsınız.

Başa Dön