Pandemi Sürecinde Çalışma Masamı Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Pandemi Sürecinde Çalışma Masamı Nasıl Dezenfekte Edebilirim?

Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte dezenfeksiyon kavramını hayatımızla bağdaştırdık. Dezenfekte hakkında birçok yerde birçok bilgi bulunuyor ancak bunların bazıları doğru ve güvenilir olsa da, bazıları yanlış ve uygulaması virüsler için yetersiz/gereksiz olan bilgiler. Biz bu yazımızda sizlerle Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği, birçok uzman doktorun tavsiye ettiği yöntemleri paylaşacağız. Keyifli okumalar.

İyi bir dezenfeksiyon uygulaması, doğru yapılan bir yüzey temizliği ile başlamaktadır. Kirli yüzeyler temizlenmeden yapılacak dezenfeksiyonun pek önemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla dezenfekte öncesi çalışma masanızı doğru yöntemle temizlemeniz oldukça önemlidir. Peki, bu doğru yöntem nedir? Çalışma masası dezenfektesindeki ilk adımınız, masanızı sabunlu veya deterjanlı bir suyla silmek ya da çok kirli bir yüzey veya çok kişinin temas ettiği bir yüzey ise; bulaş açısından riskli görülen bir ortak kullanım masasıysa, suya önerilen miktarda çamaşır suyu katabilirsiniz. Silme işlemini uyguladıktan sonra ise alkol içeren solüsyon ya da antiseptik mendillerle masayı tekrar silerek dezenfeksiyon işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu uygulamaları yaptıktan sonra ek olarak diğer dezenfektanlara özel durumlar dışında gerek duyulmamalıdır.

Coronavirüs’ün sadece hava yoluyla değil, yüzeyler yoluyla da bulaşabildiği artık herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle sık dokunulan yüzeyler aralıklı olarak tekrarlanacak bir programla, en az günde bir kez temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Kullanılacak dezenfektan maddenin insan sağlığına uygun olması şarttır. Bu açıdan uygun yerde uygun dezenfektanların seçilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği ürünlerin kullanılması önemlidir.

Covid-19 salgını sonrası oluşan hijyen bilinci, salgın bitse de insan yaşantısını etkilemeye devam edecektir. Bu bilince sahip olan kişiler, bulundukları ortamın ve çalıştıkları alanın virüs ve bakteriler açısından güvenilir bir mekan olmasını isteyeceklerdir.

Özellikle ofislerde hem çalışanların sağlığı hem de gelen ziyaretçilerin sağlığı için hava akışının sağlıklı olması oldukça önemlidir. Hava akışını temizlediği laboratuvar testleri ile kanıtlanmış hava dezenfekte cihazları kullanımı ile tüm ofisin dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Hava dezenfekte cihazları arasında özellikle plazma teknolojili hava temizleme cihazı tercih etmek, diğer dezenfeksiyon yöntemlerine nazaran hiçbir kalıntı bırakmadığı ve en etkili hava temizleme yöntemi olarak kabul edildiği için en sağlıklı seçimdir.

Bu tür cihazların hava sirkülasyonuna sağladığı dezenfekte, dolayısıyla çalışma masalarına da doğrudan etki etmektedir. Cihazlar hava yolu ile bütün yüzeylere ve hatta insan elinin ulaşamadığı yüzeylere dahi ulaşıp, ulaştığı tüm yüzeyi dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Çalışan sağlığını koruma açısından tüm işyerlerinin Sağlık Bakanlığı onaylı olmak suretiyle, bu tür dezenfekte cihazlarının kullanımına başlamaları, hijyen kurallarını sağlamak için gereklidir.

Başa Dön