Her Şeye Rağmen Ofisteyiz

Her Şeye Rağmen Ofisteyiz

Korona virüs çalışma şeklimizi oldukça fazla değiştirdi. Uzaktan çalışma ya da “home Office” kavramı her zaman hayatımızda olsa da bu dönemde zorunluluk sebebiyle yeni bir seçenek olarak karşımıza çıktı. ‘Ofisler tamamen evlere mi taşınacak?’ sorusu herkesin gündemine bir anda oturdu.

Geçtiğimiz sene yapılan bir anket gösterdi ki “sürekli olarak evden çalışmayı isteyenlerin” oranı yüzde 7’lerde kaldı. Çalışan insanlara yöneltilen bu soruda aslında planlanan sayı çok daha fazla olmasına rağmen oldukça düşük bir miktar olarak kendini gösterdi. Katılanların yüzde 48,7’si ofiste çalışmak istediğini paylaştı. Hem ofiste hem de evde çalışmak isteyenlerin oranı ise yüzde 43,9 oldu.

Bu sene Şubat ayında yine uzaktan çalışma ile ilgili yapılan bir ankette görüldü ki geçtiğimiz yıl birçok kişi ofiste çalışmayı özlemişken ve bir an önce ofise dönmeyi isterken, bu yıl hem evden hem ofisten çalışalım diyenlerin yüzdesi ağırlıkta.

Ancak evde çalışmanın da beraberinde getirdiği zorluklar elbette mevcut. Ekran başında vakit hızlı geçse de, geçirilen zaman yorgun hissetmeye ve bu da belli başlı ağrılara ve strese neden oluyor. Ayrıca ekran başında olma zorunluluğu ev mobilyalarının çalışmaya uygun olmaması nedeniyle çok daha fazla boyun ve bel ağrısını beraberinde getiriyor.

Eğer işlerinizi evinizden yürütmeye devam edecekseniz, evinizin bir bölümünü ofis haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için “Evinizin Bir Bölümünü Ofise Çevirmek için İpuçları” isimli blog yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse, evinizin bir kısmını ofise çevireceğiniz için evinize uygun bir ofis mobilyası tercihinde bulunmak sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Çalışma koltuğu ve çalışma masası edinmek iyi bir tercihtir.

Masa ölçüleri, ayarlayacağınız bölümdeki alana göre göre değişiklik gösterse de minimum 120×60 cm ölçülerinde olması uygun olacaktır. Bu, masa üzerindeki kargaşa oluşmaması için oldukça önemlidir. Çalışma koltuğu olarak ise ortopedik çalışma koltuğu tercih etmek hem verimliliğinizin artması hem de sağlığınız açısından oldukça iyi olacaktır. Ortopedik çalışma koltuğunuzun bel desteğini kendinize uygun ayarlayabilir, dik oturduğunuzda ayağınız tam yere basmasını sağlayacağınız yüksekliğe getirebilirsiniz. Dolayısıyla çalışma koltuğu ile sırt ve bel kasılmalarının önüne geçebilirsiniz.

Harvard Business Review, yaptığı bir araştırma uzaktan çalışanların %55’inin iş ve özel yaşamı dengeleyemedikleri hissine kapıldıklarını açıklamıştır. Başka bir araştırmaya göre de çalışanlar evde kendilerini izole hissetmiyorlar ve profesyonel bir alana ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle de ofise dönmek istiyorlar. 

Pandeminin başlarında global bir şekilde evlere kapansak da, bugün vakalar daha fazla olmasına rağmen, yani her şeye rağmen ofisteyiz. Daha freelance olarak çalışanlar ise evlerinin bir bölümünü ofise dönüştürerek bu düzeni sürdürebilir.

Başa Dön