Neden İş yerinde Tutumunuz Zekanızdan Daha Değerlidir?

Neden İş yerinde Tutumunuz Zekanızdan Daha Değerlidir?

Çoğumuz yetenekli ve zeki insanların daha başarılı olacağına ve iş verenler tarafından daha çok tercih edileceğine inanıyoruz. Belki de iş verenler tarafından daha çok tercih ediliyorlardır; ama sabit zihin kavramını hiç duymamış olan işverenler tarafından.

Stanford Üniversitesi psikoloji profesörü Carol Dweck, uzun yıllar süren çalışmaları sonucunda iki önemli kavramı bizlere sundu: Sabit zihin yapısı ve gelişime açık zihin yapısı.

Sabit zihin yapısına sahip insanlar karakter, zeka, yaratıcılık ve yetenek gibi durumların doğuştan geldiğini düşünüyorlar. “Ben buyum. Neysem oyum.” Sözlerini genellikle bu zihin yapısındaki insanlardan duyabilirsiniz. Öte yandan gelişime açık zihin yapısına sahip olan insanlar tüm bu durumların geliştirilebileceğine inanıyorlar. Peki zeka, kişilik, yaratıcılık gibi elementlerin geliştirilebileceğine inanmak insanların yaşamını nasıl etkiliyor? Gelişime açık bir zihin yapısına sahip olan insanların ne gibi özellikleri var?

  1. Gelişime açık zihin yapısına sahip insanlar zorluklar karşısında pozitif bir duruş sergilerler, çünkü zorluklar öğrenmek için harika fırsatlardır. Sabit zihin yapısına sahip insanlar karakter, yaratıcılık gibi elementleri değişmez gördükleri için zorlukları da can sıkıcı hadiseler olarak görürler. Kim zorluklara pozitif yaklaşabilen birisi ile çalışmak istemez ki!
  2. Sabit zihin yapısına sahip insanlar için öğrenmek büyük bir külfettir. Eğitimlerde onları rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Eğitiminin gereksizliğinden yakınırlar. Gelişime açık zihin yapısına sahip insanlar ise öğrenmekten büyük keyif alırlar. İstedikleri her şeyi öğrenebileceklerini düşünürler. Onları uzmanlık alanlarından farklı kurs ve aktivitelerde görebilirsiniz.
  3. Gelişime açık zihin yapısına sahip bir insanı yapıcı bir şekilde eleştirdiğinizde size minnettar olur. Söylenen sözlerden çok işin kendisine odaklı hareket edecektir, fakat sabit zihin yapısına sahip bir insan yapıcı ve kibar bir dille aktarılan bir eleştiriyi bile yanlış anlayıp durumu kişiselleştirebilir.
  4. Gelişime açık zihin yapısına sahip bir insan başkalarının başarılarından kendisine dersler çıkaracak, ilham bulacaktır. Sabit zihin yapısına sahip bir insan ise başkalarının başarılarını tehtid olarak görür.
  5. Sabit zihin yapısına sahip bir insandan “Bu iş böyle yapılır.” Cümlesini sık sık duyabilirsiniz. Gelişime açık zihin yapısına sahip insanlar yeni yollar denemeye ve yeni fikirlere açık olacaklardır.

Birçok işveren çok zeki ve becerikli fakat sabit zihinli bir çalışandansa gelişime açık zihinli bir çalışanı tercih edecektir. Bu tipte bir çalışan, işin de gelişmesi için gerekli ortamı yaratabilir.

Başa Dön