Uzun Süre Oturarak Çalışanlara Tavsiyeler

Uzun Süre Oturarak Çalışanlara Tavsiyeler

İşiniz gereği uzun saatler boyunca oturarak çalışmanız mı gerekiyor?

Araştırmalar uzun süre oturarak çalışmanın zararları hakkında bizleri uyarıyor. Uzun süre oturmanın sebep olduğu hastalıkların başında obezite, yüksek kolesterol, yüksek şeker geliyor. Uzun süre oturarak çalışanlarda kalp hastalıkları, sırt ağrıları, unutkanlık, anksiyete gibi rahatsızlıklara da daha sık rastlanıyor.

Peki uzun süre oturmayı gerektiren bir işte çalışıyorsanız ne yapabilirsiniz?

  1. Telefonunuza 30 dakikalık hatırlatıcılar kurun.

Her 30 dakikada bir ayağaya kalkmaya ve hareket etmeye özen gösterin. Bunun için telefonunuza hatırlatıcılar kurabilirsiniz. Mesai saatiniz içerisinde her 30 dakikada bir ayağa kalkmak, esnemek, zıplamak vücudunuzdaki kan akışını düzenler.

  • Cep telefonu ile konuşurken yürüyün.

Cep telefonu konuşmalarınızı ofisin uygun bir kısmında gezerek ya da yürüyerek yapmak gün içinde bacak kaslarınızın biraz olsun çalışmasını sağlayacak ve belinize binen yükü hafifletecektir.

  • Ofis egzersizleri için geliştirilmiş uygulamalara bir göz atın.

Appstore veya Playstore kullanıcı olarak bu mecralarda bulabileceğiniz ofis egzersizine yönelik çok faydalı olacak egzersizler mevcut. Birkaç farklı uygulamayı indirin, göz atın. Sizin için en uygun olanı seçin ve oturduğunuz yerden de yapabileceğiniz fiziksel egzersizler ile kas ve kemik sağlığınıza katkıda bulunun.

  • İşe gelip giderken toplu taşıma kullanıyorsanız ayakta gidin.

Büyük şehirlerde yaşayanlarımızın için toplu taşımada oturacak yer bulmak çok büyük bir şanstır. Ayakta kaldığınız zamanlarda da bu yazıyı hatırlayın. Uzun süreler oturarak çalışıyorsanız toplu taşıma ile yaptığınız işe gidiş geliş yolculuklarında ayakta kalmak sizi birçok rahatsızlıktan koruyacaktır.

  • Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmayı tercih edin.

Menisküsünüzde bir problem yoksa asansöre binmek yerine merdivenlerden inip çıkmaya çalışın. Böyle küçücük bir alışkanlık değişikliği bile sizi çok büyük sağlık sorunlarından koruyacaktır. Ofisiniz plazanın on beşinci katında ise ve bu kadar kat merdiven inip çıkmayı aklınızdan bile geçirmiyorsanız birkaç kat için düşünebilirsiniz. On beş katın beş katına merdivenden inip çıkarak ulaşın, sonrasında asansörü kullanın.

  • İş arkadaşınızı aramak ya da mail atmak yerine yanına gidin.

Aynı ofiste çalıştığınız iş arkadaşlarınızı aramak ya da mail atmak yerine (mail atmanın hukuki açıdan gerekli olmadığı durumlar için) yanlarına gidip yüzyüze konuşun. Daha sağlıklı bir iletişim imkanı sunmasının yanında, bu aktivite oturma sürecine ara vermenizi sağlayacaktır.

  • Sandalyenize dikkat edin!

Günün uzun bir zamanını sandalyenizde oturarak geçirdiğiniz için sandalyenizin buna uygun tasarlanmış bir sandelye olması çok önemli. Ofis masanıza uygun ortopedik bir sandalye alabilir ya da varolan sandalyenize ekleyeceğiniz bir minder ve sırt destekleyici ile oturma sürecinizi sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Başa Dön